Nega mastne kože na obrazu zahteva veliko pozornosti. V takšnem primeru gre za povrhnjico s povečano tvorbo sebuma, ki nastaja v žlezah lojnicah in prehaja na površino, kjer jo ščiti. Zanjo so značilni sijoč lesk ter razširjene in vidne pore. Številnim ženskam ta izgled ni všeč, zato jo skušajo odpraviti s pretiranim umivanjem in različnimi kozmetičnimi izdelki, povrhu vsega pa zaradi napačnega prepričanja ne uporabljajo izdelkov za vlaženje. Pravilna skrb in uporaba primernih izdelkov je v tem primeru ključnega pomena, k boljšemu izgledu pa lahko pripomorete tudi na naraven način, s prehrano, počitkom in uporabo ličil. Več preberite v nadaljevanju.

nega mastne kože2

Kako pride do zamašitve por?

Maščoba na površini našega telesa ima pomembno vlogo pri vzpostavljanju osnovnih funkcij, kot je vzdrževanje pregrade in preprečevanje pretirane izgube vode skozi povrhnjico. Maščobna plast na površini nas tudi ščiti pred zunanjimi škodljivimi snovmi in alergeni, v vrhnjem sloju pa zadržuje vlago, zaradi česar ni videti razpokana  in suha.

Maščobna zaščitna plast na površini v večini nastane v žlezah lojnicah, v manjšem delu pa tudi v celicah vrhnjice. Preveliko izločanje loja v žlezah lojnicah je ključni razlog za bleščeč izgled, na nosu, obnosnem delu, na licih in bradi pa je mogoče opaziti tudi razširjene žleze. Čeprav s preveč loja na površini ni nič narobe, pa je lahko velika količina loja magnet za prah in mikrobe, kar vodi v zamašitve por ter povzroči neprijetne akne in ogrce. Na delovanje lojnic v veliki meri delujejo rastni faktorji, hormoni  in retinoidi, izločanje loja lahko povzroči tudi stres, zaradi delovanja hormonov.

zamašene pore

Številne ženske se sprijaznijo, da je to pač njihov tip, čeprav temu ni tako. Poleg genskih predispozicij in hormonov do pretiranega delovanja žlez lojnic velikokrat pride tudi zaradi prepogostega umivanja v kombinaciji z neprimernimi ali preveč agresivnimi kozmetičnimi sredstvi. Sijoč izgled se največkrat prvič pojavi v puberteti, pri nekaterih se z uravnavanjem hormonov zadeva uredi sama od sebe, druge pa se s temi problemi soočajo celo življenje.

mastna koža1

Kvalitetna nega mastne kože na obrazu

Nega mastne kože se začne s čiščenjem. Umivanje omejite na dvakrat dnevno, zjutraj in zvečer s, pri čemer uporabite le vodo in nežno čistilno sredstvo na naravni osnovi, primerno za vaš tip. Voda naj bo hladna, s čimer preprečite ponovno zamašitev por. Nadaljujte z nanosom tonika, ki odstrani znoj in preostanek umazanije. Po temeljitevm čiščenju sledi vlaženje, kar je morda nasprotno od prevladujočega mišljenja, da tega ne potrebujete. Krema, ki jo boste uporabili, naj bo kakovostna in primerna temu tipu kože. Enkrat ali dvakrat na teden naredite tudi piling, s katerim boste odstranili odmrle celice in odvečno maščobo. Seveda niso vsa čistilna in vlažilna sredstva z oznako primerna. O tem, katero je najboljše za vas, se posvetujte s strokovnjakom.

mastna koža1

Kaj še lahko naredite?

Nega mastne kože na pravi način in s pravimi izdelki je ključna, čeprav lahko veliko naredite tudi s spremembo prehrane. Iz jedilnika črtajte rdeče meso, mleko in mlečne izdelke, hidrogenirana olja, ocvrto hrano, sladkarije, sladke pijače in alkohol. Na jedilnik dodajte čimveč zelenolistne zelenjave (špinačo, ohrovt, solato, rukolo, por ipd.), uživajte zelenjavno-sadne sokove, izogibajte se kavi in pravim čajem, izogibajte se belemu kruhu in konzervirani hrani, vsak dan pa popijte dovolj vode (okrog 8 kozarcev).

kako zmanjšati pore

Tudi utrujenost in pomanjkanje spanca se odražata na vašem izgledu, zato se spočijte in naspite. Redno tudi menjujte prevleke za blazino, saj se na njih hitro nabere veliko bakterij, ki lahko prodrejo skozi povrhnjico. Izogibajte se pretirani uporabi ličil in težkim pudrom, ki lahko stanje le še poslabšajo, redno pa tudi čistite čopiče za nanos ličil. K dobremu počutju in izgledu pripomore tudi telesna aktivnost, zato v vaš dnevni ritual dodajte tudi pol ure gibanja.

0 replies

Pusti komentar

Se želiš pridružiti razpravi?
Sodeluj!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja