Celulit ali »pomarančna koža« kot sodobna tegoba mnogoterih žensk, ter tudi nekaterih moških, ima več vzrokov, obenem pa tudi kombinacijo rešitev, ki se jih lahko poslužimo. Ni ga potrebno posebej predstavljati, saj je njegov videz ter lokacija večini poznana: zadnjica, boki in stegna so najbolj prizadeti, pojavi pa se tudi na trebuhu ter drugod. Pomembno je poudariti, da ni nujno povezan s prekomerno telesno težo – tudi vitke osebe se lahko soočajo s to težavo. In čeprav ne ogroža našega zdravja, njegov pojav kaže predvsem na to, da naš limfni ter krvožilni sistem ne delujeta optimalno. Razvrstimo ga lahko glede na tri stopnje:
- Blaga oblika: Viden je le, ko se koža stisne, sicer ni opazen.
- Zmerna oblika: Drobne grudice in gubice so opazne na koži brez stiskanja.
- Huda oblika: Jamice in izbokline so jasno vidne tudi brez pritiska, postane pa lahko tudi boleč.
Dobra novica je ta, da se ga lahko v precejšnji meri znebimo, vendar pa moramo po drugi strani upoštevati, da ga ne moremo odpraviti po hitrem postopku. K njegovemu nastanku zagotovo najbolj prispevata naš sodoben življenjski slog s prekomernim sedenjem, slabimi razvadami in stresnimi situacijami ter prehrana, ki je v veliki meri procesirana ter z veliko nasičenimi maščobami, soljo ali sladkorji in ki vsebuje vse manj hranil. Svoj delež dodajo tudi hormonske spremembe (npr. estrogen zmanjšuje prekrvavitev v podkožju in spodbuja nastajanje maščob, kar lahko prispeva k njegovemu nastanku), poleg tega tudi dednost ter drugi vzroki. Nekatere podrobnejše informacije so na voljo tukaj: https://www.rehamed.si/celulit/
Profesionalne nekirurške metode
Med bolj zanimive postopke spadajo na primer:
- Anticelulitna masaža z aparati, kot so LPG aparati;
- kavitacija, ki jo terapevt izvaja s pomočjo ultrazvoka;
- presoterapija, znana tudi kot strojna limfna drenaža;
- uporaba Narl Sonic Slim naprave, ki je osnovana na biološki stimulaciji lipolize (razkroja maščob) s frekvenco 517 khZ (ta spodbudi simpatično živčevje, da izloči hormon noradrenalin, ki je odločilen pri razkroju maščob);
- vibracijski aparati, ki uporabljajo princip pospešene vadbe in preko vibracij aktivirajo krčenje mišic, s čimer se poveča njihova moč in prožnost, zmanjšajo pa se obloge, ter drugo.
V kolikor nekatere še kombiniramo, lahko dosežemo najboljše rezultate, denimo, trikrat tedensko po 15 minut vibracijskega aparata, ki ima takojšnji učinek pospešene cirkulacije, združenega z Narl Sonic Slim napravo, nam lahko izboljša lokalno področje na telesu, kjer imamo največ težav.
Kakšne prednosti ima anticelulitna masaža s pomočjo aparatov?
Anticelulitna masaža z uporabo aparatov, kot je LPG (ime nosi po izumitelju Louis-Paul Guitayu), poznano tudi kot endermologija, deluje s pomočjo motoriziranih valjev, ki imajo več načinov delovanja. Tovrstna anticelulitna masaža deluje globinsko z močnim vsesavanjem in masiranjem, s čimer spodbudimo naš venski, limfni ter arterijski obtok. Pri tem se vezivna vlakna raztegnejo, s čimer neravnine postanejo bolj gladke, tvoriti pa se prične več kolagena in elastina, kar dodatno pripomore k lepšemu videzu. Rezultati se običajno začnejo kazati po več zaporednih tretmajih. V povprečju lahko opazimo izboljšanje v 4-6 tednih, če jo opravljamo redno (npr. dvakrat na teden). Velja izpostaviti, da je ročna anticelulitna masaža manj učinkovita kot LPG anticelulitna masaža, saj z njo ne sežemo v tako globino.
Ostale podporne metode
Brez redne telesne vadbe in uravnotežene prehrane, bogate s hranili, ki izboljšujejo strukturo kože (npr. kolagen, antioksidanti), bomo težko vzdrževali rezultate, zato je nujno, da smo pri tem dosledni. Posezimo po kakovostnih beljakovinah, vlakninah in maščobah. Pomembno je tudi pitje ustreznih količin vode ter zmanjšanje vnosa soli in sladkorja. Opustimo kajenje in druge razvade, ki motijo delovanje naših hormonov ter učinkovito izločanje odpadnih snovi.
Kako hitro lahko zmanjšamo celulit?
To je odvisno od več dejavnikov, vključno s spremenjenimi navadami, stopnjo prizadetosti tkiva, metodo zdravljenja in vztrajnostjo pri terapijah. Nekateri klinični tretmaji ponujajo hitrejše rezultate, pogosto že po nekaj ponovitvah, vendar so lahko dražji, zato je to odvisno tudi od našega proračuna. Manjši ali blagi celulit lahko zmanjšamo hitreje kot hujše oblike, kjer je struktura maščob in vezivnega tkiva že močneje spremenjena. Realističen časovni okvir, v katerem lahko zmanjšamo celulit, je lahko:
- 4-8 tednov pri blažjih oblikah ob redni telesni aktivnosti, uporabi profesionalnih postopkov in ustrezni prehrani;
- pri hujših oblikah pa lahko pričakujemo izboljšanje v obdobju 3-6 mesecev z uporabo kombiniranih metod (anticelulitna masaža, vadba, drugi strokovni tretmaji).
Poslužimo se lahko tudi krem, pilingov in losjonov, ki sicer lahko izboljšajo videz kože, a imajo običajno manjšo učinkovitost, vsekakor pa nekatere vidne rezultate lahko opazimo po 2–3 mesecih redne uporabe.
Potrpežljivost in vzdrževanje rezultatov
Pomembno je, da za dolgotrajne rezultate vzdržujemo zdrave navade, saj se celulit lahko vrne, če prenehamo s terapijami ali zdravo rutino. Velja tudi poudariti, da celulit morda ni mogoče vselej “popolnoma” odpraviti, saj gre za naraven pojav, povezan z zgradbo kože in maščobnega tkiva. Zmanjšanje njegovega videza pa je mogoče, vendar rezultati zahtevajo čas in trud. Posvetujmo se tudi s strokovnjaki, ki nam lahko pomagajo sestaviti načrt, postopke in časovnico, po kateri lahko dosežemo naš cilj.
Pusti komentar
Se želiš pridružiti razpravi?Sodeluj!