težave z jetri1

Jetra so eden od poglavitnih organov, ki igrajo pomembno vlogo pri presnovi, in so obenem drugi največji človeški organ. Poleg presnove pa med drugim skrbijo tudi za razstrupljanje telesa. Zanimivo dejstvo je, da so se sposobna v le dveh mesecih popolnoma obnoviti.  A jim lahko s svojimi nezdravimi navadami bistveno otežimo delo in povzročimo veliko škodo, še posebej ob prekomernem uživanju nezdrave hrane, alkohola ali ob dolgotrajnem jemanju zdravil.

Prehrana je nasploh lahko eden od vzrokov za težave z jetri simptomi pa se lahko kažejo na različne načine. Veliko od teh pa je prikritih in jih večinoma sploh ne pripisujemo boleznim jeter. Žal je pogosto tako, da ko jih končno opazimo, je lahko že prepozno za kakršnokoli zdravljenje.

težave z jetri3

Utrujenost in bolečina

Prvi in najpogostejši znak je lahko nerazložljiva utrujenost, ki jo lahko spremlja občutek pomanjkanja moči. Razlog za to je predvsem ta, da je ta izredno pomemben organ pod stresom, in je izpostavljen različnim vnetnim procesom. Telo je zato prisiljeno več energije porabiti za zdravljenje prizadetega organa, podobno kot bi se odzvalo v primeru okužbe. Ker pa ta proces zahteva veliko energije, je lahko celotno telo zelo utrujeno.

Eden od možnih simptomov je lahko tudi bolečina na desni strani pod rebri, ki se lahko pojavi po obilnem obroku, širi pa se lahko tudi v desno stran vratu in desno rame. Vendar pogosto pojav bolečine lahko pomeni, da je bolezensko stanje že močno napredovalo, zato je pomembno posvetiti posebno pozornost  ostalim potencialnim pokazateljem, ki lahko kažejo na težave z jetri simptomi, ki jih spremljajo, pa so nekoliko bolj prepoznavni.

težave z jetri4

Zlatenica in rumene obloge okoli oči

Med najbolj očitne znake, ki nam lahko razkrijejo težave z jetri, je zagotovo zlatenica. Prepoznamo jo lahko po rumenkasto obarvani koži in beločnicah. Normalno delujoč organ bo namreč rumenkasto snov v krvi, ki se imenuje bilirubin in nastane ob razgradnji rdečih krvničk, razgradil v žolč. Telo pa ga nato izloči z blatom. Če pa pride do motenj v tem procesu, se lahko bilirubin razširi po vsem telesu, tkivo pa obarva v značilno rumenkasto barvo.

Pojavijo pa se lahko tudi rumene obloge okoli oči, ki so posledica povišanega holesterola. Do tega pa pride takrat, ko oboleli organ ne more proizvesti dovolj žolča, da bi učinkovito razgradil holesterol. Žolč je namreč nujno potreben za razgradnjo maščob in holesterola. Če je postopek razgradnje onemogočen, se odvečna količina holesterola lahko nakopiči na predelu okoli oči.

težave z jetri

Spremembe pri odvajanju blata in nenadne alergijske reakcije

Na zamaščenost jeter lahko kaže ponavljajoča se driska. Lahko tudi opazite maščobo v blatu, kar je znak, da telo ne proizvaja dovolj žolča, ki bi jo moral razgraditi. Zelo pogosto oboleli opazijo belo blato. Tudi v tem primeru gre za odvečno količino bilirubina, ki ga telo ni uspelo izločiti.

Med ne najbolj očitne znake pa spadajo tudi nenadne alergijske reakcije na določene sprožilce, kot so pršice ali cvetni prah. Če prej niste imeli nobenih alergijskih reakcij, gre lahko za slabši odziv imunskega sistema, kar lahko nakazuje na določene težave z jetri. Ta bodo namreč slabše delovala in ne bodo več zmožna izločiti vseh strupenih snovi iz telesa. Imunski sistem je zaradi tega še dodatno občutljiv, zato se prekomerno odzove.

težave z jetri2

Določena bolezenska stanja je možno odpraviti

Če sumite na zamaščenost, lahko čim prej ukrepate. Najprej je potrebno prepoznati svoje slabe navade in takoj z njimi prekiniti. To pa je možno le z ustreznim ozaveščanjem. Šele potem boste sposobni vpeljati konkretne spremembe v svoj življenjski slog.

Prvi korak je zagotovo zmanjšanje oziroma popolna izločitev predelane hrane in dodajanje čim več sveže zelenjave in sadja v svoj jedilnik. Ravno tako je priporočljivo zmanjšati vnos nekakovostnih maščob in ogljikovih hidratov ter se predvsem izogibati alkoholu in ocvrti hrani. Zelo koristna pa so živila, ki vsebujejo žveplo, kot so ingver, brokoli, jajca in oreščki.

0 replies

Pusti komentar

Se želiš pridružiti razpravi?
Sodeluj!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja