kako umiriti živčnost

Življenje v moderni družbi je že pred nekaj desetletji postalo vse bolj obremenjujoče, tako za naše čustveno in fizično, kot tudi mentalno zdravje. To se vse bolj pozna v našem vsakodnevnem počutju. Vse bolj nas mučita nemir in živčnost, kar se lahko stopnjuje tudi do ponavljajoče tesnobe ali nespečnosti. Če se želimo izogniti dolgotrajnejšim posledicam, moramo ukrepati takoj.

Toda, kako umiriti živčnost ob vseh nenehnih obveznostih in opravkih, ki nas čakajo? Občutek dolžnosti in odgovornosti nam namreč govori, da moramo biti skrbni starši svojim otrokom, marljivi v službi in biti v podporo najbližjim, ko nas potrebujejo. Vendar nismo roboti in vsega ne zmoremo vedno opravljati na najvišjih obratih, ker bomo sicer pregoreli. Naša (prevelika) pričakovanja glede tega, kaj vse moramo doseči v življenju in kako uspešni moramo biti pri tem, nam pogosto naredijo več škode kot koristi.

kako umiriti živčnost1

Kje običajno tiči glavni vzrok za nemir in živčnost?

Če tudi sami spadate med tiste, ki se vse pogosteje znajdejo v tem napetem in brezizhodnem stanju, vas bo verjetno zanimalo, kako umiriti živčnost in doseči notranje ravnovesje. Da bi lahko ustrezno ukrepali, se boste morali malo zazreti vase in se vprašati, ali ste perfekcionist? To je eden od najpogostejših dejavnikov, ki nas ženejo čez naše meje in nas vrže iz ravnovesja.

Vse več ljudi je v svojem ravnanju popolnoma usmerjeno v končni rezultat. Človekova sposobnost, da si v glavi ustvari natančno in jasno sliko o tem, kaj želi in kako to spraviti v resničnost, je sicer izjemna, a gre pogosto pri tem za dvorezen meč. Ravno zato, ker smo prepričani, da morajo stvari biti točno take, kot smo si jih zamislili, se stežka privadimo na kruto resničnost, ko gre kaj narobe.

Takrat se nam svet podre in naša samozavest je načeta. Vsaka naslednja podobna preizkušnja in načrtovanje novih ciljev s sabo prinašajo nove skrbi, mi pa vse manj verjamemo vase in v svoje sposobnosti. Na neki točki je stanje lahko tako zelo stresno, da se več ne moremo pomiriti, kar lahko vpliva ne le na naše osebno zdravje, ampak lahko močno načne tudi odnose z najbližjimi.

Kako umiriti živčnost in zmanjšati stres?

Kaj je sploh stres? Stres je naš trenutni odziv na določeno situacijo, ki jo v tistem trenutku doživljamo kot neprijetno oziroma negativno. V nas se sproži telesni, čustveni in duševni odziv na sprožilec oziroma vir stresa. Ta pa je lahko določena oseba, ki nas vznemiri s svojimi besedami ali obnašanjem, dogodek, ki nas obremeni ali pretrese ali samo pokvari naše načrte, sprožilec stresa pa je lahko tudi predmet.

Če želite vedeti, kako umiriti živčnost, boste morali spremeniti svoj način razmišljanja. Najprej se morate zavedati trenutka, ko vas stres prevzame. Opazujte svoje telo, ozavestite svoje telesno in čustveno počutje. Postavite si nekaj preprostih vprašanj, pri tem pa se nikar ne obsojajte. Na sočuten način analizirajte svoje notranje občutke in jih čim bolj iskreno opišite, tudi tiste najbolj neprijetne. Prvi korak k boljšemu počutju je prav ozaveščanje stanja vašega telesa, čustev, razuma in duha.

kako umiriti živčnost2

Kako živeti tukaj in zdaj?

Vsekakor je dobro začeti s telesnim počutjem. Za svoje telo najbolje poskrbite z zdravo prehrano, rednim gibanjem in sproščanjem. Zelo pomemben pa je predvsem spanec, saj se med spanjem naše telo regenerira. Če poskrbite za svoje telo, bo odziv na stres manj udaren in ne bo pustil dolgotrajnejših posledic.

Za vse, ki se sprašujete, kako umiriti živčnost, če vas muči tesnoba, depresija ali se spopadate z občutki krivde, sramu, žalosti, je edina prava pot k okrevanju ta, da jih najprej prepoznate in jih sprejmete. Ko boste zmožni sprejeti dejstvo, da se ne počutite dobro, poiščite način, da te negativne občutke nekako izrazite. Ne zatirajte jih, ampak jih poskusite spraviti iz sebe.

Zelo pomaga pogovor s prijateljem, terapevtom ali naključnim neznancem. Ko se boste bolje počutili, nadaljujte z raziskovanjem sebe in svojih notranjih prostorov. Odličen način za to so različne starodavne prakse, kot sta meditacija in joga.

0 replies

Pusti komentar

Se želiš pridružiti razpravi?
Sodeluj!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja