Cvetovi kamilice, navadne melise in lipe so domača zdravilna zelišča, ki naj bi bili blagi relaksanti in pomirjevala. Melisa je primerna za prebavne težave, ki so posledica tesnobe. Čeladnica ima močnejši učinek, baldrijan, hmelj in pasijonka pa imajo še močnejši učinek na osrednje živčevje. Če želite boljši učinek, lahko kombinirate baldrijan, hmelj in pasijonko, vendar hmelja ne smete uporabljati pri hudi depresiji. Pripravimo jih v obliki poparka, kjer posušena ali sveža zdravilna zelišča prelijemo z vrelo vodo in kuhamo 10 do 15 minut. Tinkturo lahko kupimo v trgovinah, vendar je pomembno upoštevati navodila na steklenički. Če je tesnoba povezana z drugimi zdravstvenimi težavami, pa lahko uporabimo tudi druge zeliščne pripravke, kot je deteljnolistna srčnica ali skorja brogovite.
Lajšanje tesnobe in napetosti
Tesnoba in napetost sta pogosti težavi, ki se lahko pojavita po velikih življenjskih pretresih. Simptomi vključujejo težave s sprostitvijo, čustveno nestabilnost, glavobole in nespečnost. Vendar pa ti simptomi morda niso očitno povezani s tesnobo na prvi pogled. Velikonočnica, čeladnica, zdravilni čistec, lipe in sporiš so nekatera od zelišč, ki lahko pomagajo pri tesnobi in napetosti. Ti deli rastlin se lahko uporabljajo kot zdravilna zelišča, ki pomirjajo telesno in čustveno napetost. Velikonočnica je učinkovita rastlina za pomirjanje živcev. Pomaga pri živčni napetosti. Uporabimo jo lahko v obliki tinkture, pri čemer zaužijemo do 1 ml trikrat na dan, ali pa naredimo poparek z 5 g posušene rastline na 500 ml vode. Velikonočnico lahko kombiniramo z jamajškim drenom in/ali pasijonko za močnejši učinek pri velikem vznemirjenju. Pri uporabi velikonočnice pa uporabljamo samo posušeno rastlino.
Velikonočnica, čeladnica in zdravilni čistec
Med zdravilna zelišča, ki pomirjajo, spada tudi čeladnica, ki ima sproščujoč učinek. Krepi in obnavlja centralni živčni sistem ter pomaga pri živčni izčrpanosti. Pri zdravljenju uporabljamo poparek ali tinkturo iz čeladnice ali pa kapsulo v prahu. Čeladnico lahko mešamo s sivko, z zdravilnim čistcem ali z meliso za boljše pomirjevalne učinke. Zdravilni čistec je rastlina, ki pomirja živčni sistem. Učinkovit je pri živčni izčrpanosti in prestrašenosti. Uporabljamo ga v obliki poparka ali tinkture, lahko pa jemljemo tudi kapsule čistca v prahu. Zdravilni čistec je primeren za samostojno uporabo, vendar se lahko uporabi tudi v kombinaciji s kamilicami, sporišem, čeladnico ali sivko, da povečamo krepčilne in pomirjevalne učinke. Pri uporabi je pomembno paziti, da ne uživamo prevelikih količin zdravilnega čistca, saj lahko to povzroči bruhanje. Med nosečnostjo ne uporabljamo velikih odmerkov zdravilnega čistca.
Pomiritev telesa in uma
Lipa je rastlina, ki zmanjšuje živčno napetost in pomaga pri preprečevanju arterioskleroze. Pri uporabi jo lahko pijemo kot poparek ali do 10 ml tinkture na dan. Dodajanje melise ali kamilice skupaj z lipovim poparkom pomaga pri sproščanju živcev. Sporiš se uporablja kot rastlina, ki sprošča in zdravi živce ter krepi jetra. Uporabljamo ga v obliki poparka ali tinkture. Sporiš lahko uporabljamo samostojno ali pa ga mešamo z drugimi rastlinami, kot so zdravilni čistec, lipa in kamilica, da povečamo pomirjevalni učinek. Med nosečnostjo je bolje, da ga izogibamo.
Pristopi za zdravljenje napadov panike
Napadi panike so lahko posledica hudih stresov, v nekaterih primerih pa jih lahko povzroči alergija na hrano. Simptomi napadov panike vključujejo razbijanje srca, tesnobne občutke strahu in slutnjo grozljive usode. Za zdravljenje napadov panike lahko uporabimo različna domača zdravilna zelišča, med katerimi so najučinkovitejša eterično olje neroli, korenika lepega čeveljca ali cepteca, lubje korenine jamajškega drena in eterično olje rožne damaščanske vrtnice. Neroli olje je učinkovito zelišče za pomirjanje in deluje proti depresiji. Uporablja se tradicionalno za zdravljenje histerije, panike in prestrašenosti, ter za umirjanje razbijanja srca in srčnih napadov. Za uporabo neroli olja lahko zmešamo 1 ml olja z 20 ml nevtralnega olja in ga nanesemo na kožo v obliki masaže. V kopel lahko dodamo tudi do 10 kapljic neroli olja.
Pusti komentar
Se želiš pridružiti razpravi?Sodeluj!